Dok se Bosna i njeni žitelji Bošnjaci riješila na jedan miran i kulturan način praznovjerja, civilizovani svijet je nesmanjenom žestinom i voljom ubijao žene lažno ih optužujući i predstavljajući kao nešto nečisto.

Foto: Wikipedia

Vještice, stuhe i ograma

Pod ogramom se podrazumjeva nesvjesni dolazak u dodir sa zlim začaranim predmetom ili osobom. Moderni Bošnjaci danas to nazivaju opčinjenošću, opsesijom,začaranošću..

Kako nastaje ograma ?

Dolaskom u kontakt sa mjestom gdje dolazi i zadržava se „šejtan ili đavo„  ili sa predmetom koji on koristi je, tvrdili su stari Bošnjani, teško izlječivo. Naši preci su smatrali da je vrlo bitno uništiti svaki predmet za koji se sumnja da može izazvati opčinjenost ili začaranost. Kao jedini mogući način predlagali su paljenje tj. uništavanje vatrom pomenutih predmeta. Sam dolazak u dodir sa pomenutim mjestima i predmetima se naziva „ ograjisati“. Ovome su bili posebno izložena djeca i mlade djevojke. Čak su smatrali da se ograjisati može i na npr. sopstvenu kosu. Ili još jedan primjer. Ukoliko bi Bošnjakinje oprale svoju kosu vodom u kojoj se prije toga kuhalo 40 igala takva nikada u životu sreće ne bi imala. Iz tog razloga mlade Bošnjakinje nisu dozvoljavale da im neko drugi, do njih samih, priprema vodu za pranje i ne pere veš nego su to same činile. Upravo iz straha da ne bi ograjisale i da se ne udaju, što je u to doba bila velika kazna kako za samu djevojku tako i za kompletnu porodicu i ukućane.

Bošnjani su žene, koje su se bavile zlim čarolijama, za koje se dalo pretpostaviti da su u kontaktu sa „zlim nadnaravnim silama“ i koje su izazivale ogramu zvali VJEŠTICE.

Bošnjani i vještice

Bošnjani/Bošnjaci su, kao i ostali narodi širom Evrope imali raširene predrasude o ženama sa izraženim dlakama na licu ( dlakavost, „muška brada“), žene sa sastavljenim obrvama, žene koje su svojim ponašanjem iskakale iz tradicionalnih okvira i normi tadašnjeg društva itd. Za takve žene, vještice, Bošnjani su govorili da posjeduju zanenje kojim su mogle postati nevidljive dok bi noću letjele na vilama za sijeno a ne na metlama kao u ostatku Evrope. U nekim krajevima Bosne predaje govore da se vjerovalo i u magičnu moć paprati koja je omogućavala ovakvim osobama let tokom noći.

No, za razliku od tadašnje „savremene Evrope“ koja je na zahtjev katoličke crkve progonila i u najgorim mukama ubijala žene u tadašnjoj Bosni nema nigdje pisanih tragova da su se slične stvari organizovano događale. Ako je i bilo ubistava, sigurno se radilo o izolovanim slučajevima koji nisu imali nikakvog uticaja na tok historijskih prilika toga vremena. Za razliku od Evropljana i njihovih metoda Bošnjani su se odlučivali na sasvim druge načine borbe protiv vještica.

Borba protiv vještica u Bosni

Interesantno da su naši preci vještice dijelile po kriteriju da li čine zlo ljudima ili životinjama. I po tome su ih i razlikovali. Osobe za koje se smatralo da su vještice nisu žive na lomačama palili, nisu silovali, ubijali, mučili, tukli i u vodi davili. Tu smo bili daleko ispred „svoga vremena“ jer smo se odlučili na zaštitu od štetnog djelovanja i zlih čini a nikako na nasilje. Navešćemo vam nekoliko primjera.

Stari Bošnjani su vjerovali u magičnu moć svitaca, malih insekata koje smo kao djeca po poljima hvatali i divili se čudima prirode i njenih zakona. Na žalost, današnja djeca nemaju priliku ili vrlo rijetko da se susretnu sa ovim magičnim stvorenjem. Pitajte ih, da li znaju kako ovi insekti izgledaju i kada su ih uživo na polju vidjeli? No, vratimo se magiji. Naveče bi se zapalila vatra u avliji i čekalo da svjetlost privuče roj svitaca. Hvatao bi se jedan od njih kome bi se krila sasvim malo, neznato nad malim plamenom opalila izgovarajući čarobne riječi:
„ Dođi ( dogji star.bos) da ti soli dam! te bi ga nakon toga pustili na slobodu.Tu noć bi ukućani sa nestrpljenjem čekali jutro i prvu žensku osobu koja bi ih pohodila. Njoj bi bi dali grumen soli vjerujući da su time prekinuli ogramu ili čaroliju koju je vještica napravila nekom od ukućana.
Ljudi su takođe vjerovali da ukoliko se sakriju iza jedne drljače ( poljoprivredni alat za tzv. drljanje njive da bi se izravnala, usitnila i pripremila za sjetvu. Vukli su je volovi ili konji.) postaju nevidljivi te bi vješticu koja prolazi pored njih mogli uhvatiti za kosu i tražiti da skine ogramu sa kuće ili ukućana.

Suđenje vještice u USA 1692 god.

Stuhe

Naš narod, je u svom vjerovanju u ogramu, supružniku vještice takođe davao značajnu ulogu u svom praznovjerju. Takve osobe je nazivao STUHAMA. Interesantno je da se ta riječ zadržala u bosanskom jeziku i dan danas označavjući ovaj put bahate i nekulturne ženske osobe. Stuhe su, smatrali su Bošnjani, bile osobe izrazitih nadnaravnih mogućnosti, većih od svojih „supruga vještica“ te su se često sa drugim stuhama u zraku sukobljavale. Znak da je neka osoba stuha bila je jutarnja iscrpljenost, umor i depresija jer se smatralo da su se te osobe međusobno sa drugim stuhama borile u toku noći što bi ih iscrpilo i umorilo. Neki putopisci, još iz doba Austro-ugarskog carstva, susrećući se sa ovim pričama prenose da se smatralo da dječaci rođeni u „košuljici“ ( ma šta to danas značilo jer je nejasno na šta su mislili! Možda na „košuljicu tj. maternicu“ porodilje ?! ) predodređeni da budu buduće stuhe tj. vještci !

U borbi sa vješticama i stuhama, smatrali su Bošnjani najdjelotvornije sredstvo bilo je bijeli luk koji se, smatralo se,mogao koristiti u svakoj prilici i čiji miris bi tjerao zle čini i zle osobe.

Foto: Wikipedia

Dolaskom islama na prostore Bosne stvari se na ovom polju mijenjaju pa se sve više govorilo  o džinima, sihirima i urocima bliskim islamskoj tradiciji  i učenju čime su stara praznovjerja u ogromnom broju potisnuta iz sjećanja naših predaka. Dok se Bosna i njeni žitelji Bošnjani riješila na jedan miran i kulturan način praznovjerja, civilizovani svijet je nesmanjenom žestinom i voljom ubijao žene lažno ih optužujući i predstavljajući kao nešto nečisto.

A evo i nekoliko zanimljivosti o tome:

  • Još u toku II svjetskog rata u Londonu Gđa. Helen Duncan 46-godišnja domaćica i majka osuđena je zbog vještičarenja. Historičari tvrde da je žena najavila skoru invaziju na Normandiju što je tajnoj službi MI5 bilo sasvim dovoljno da je proglase vješticom iz straha da tajni plan ne propadne. Klauzulu su našli u zakonu o vještičarenju iz 1735 god. kojeg je Winston Churchill tek 1951 god. dekretom ukinuo.
  • Nakon nezavisnosti Indije 1947 god. ubijeno je na hiljde žena pod lažnom optužbom za vještičarenje.
  • Godine 1970 u Tanzaniji je ovim povodom ubijeno na hiljade žena a 1996 god., čak 300 žena u sjevernoj Africi je osuđeno i pogubljeno.
  • Što se Evrope i evropskih vrijednosti tiče lov na vještice je sa različitim intenzitetom trajao od 14 do 18 stoljeća.

Za razliku od svih njih, Bošnjaci su imali sasvim druge, nazovimo ih bosanske, civilizacijske vrijednosti. Budimo ponosni što pripadamo autohtonom narodu ovog dijela svijeta.

Napomena: Svako mišljenje autora tekstova i naših sagovornika nije i mišljenje bošnjani.com

Uz odobrenje urednika dozvoljeno je svako kopiranje, umnožavanje, štampanje i publikovanje tekstova sa naše zvanične stranice www.bošnjani.com.

Podijeli objavu:

Napiši komentar

Najnoviji članci

Najnoviji komentari

Aktuelno