Historijski gledano, Drina je dugo bila prirodna granica između zapadnog rimskog i istočnog rimskog carstva, koje je kasnije stvorilo i granicu između pravoslavne i katoličke vjere. Ova prelijepa i bogata ribom rijeka u većem dijelu svog toka formira granicu između Bosne i Hercegovine i Srbije.

Rijeka Drina

Drina je desna i najveća pritoka Save, koja se preko Dunava ulijeva u Crno more. Historijski gledano, Drina je dugo bila prirodna granica između zapadnog rimskog i istočnog rimskog carstva, koje je kasnije stvorilo i granicu između pravoslavne i katoličke vjere. Ova prelijepa i bogata ribom rijeka u većem dijelu svog toka formira granicu između Bosne i Hercegovine i Srbije. Zajedno sa Tarom, jednom od dvije vode, Drina dostiže dužinu od 486 km i ima slivnu zonu od 19.926 km2.  Kao najveæa rijeka bogata vodom u Dinarima, ona je i njen najvažniji hidrološki sistem.  Nedugo nakon svog nastajanja na Šćepan Polju, Drina ulazi u Bosnu i Hercegovinu. Ovaj dio BiH također je dobio svoje ime prema toj rijeci – Gornje Podrinje. Prolazeći kroz Foču, Goražde i Višegrad, u rijeku Drinu se uliva više manjih i većih rijeka, kao što su Kolina, Ćehotina, Janjina, Lim, Prača, Rzav i Vrelo.

Kanjon rijeke Drine

Historijski gledano, rijeka Drina je ovdje bila prepuna brzaka i prolazila kroz kanjone i klisure. Nažalost, ova jedinstvena priroda je djelomično uništena izgradnjom hidrocentrala u Višegradu i Bajinoj Bašti. Pravac njenog toka je od juga ka sjeveru i ima dosta pritoka. Veće pritoke sa lijeve strane su Sutjeska, Bistrica, Prača, Drinjača i Janja, a sa desne Ćehotina, Lim, Rzav, Ljubovija i Jadar. Sjeverno od Višegrada, između Žepe i Klotijevca, nalazi se najduži kanjon ove rijeke. Dužina ovog kanjona iznosi 24 kilometra.

Zanimljivosti

Duž Drine, granice Austro-Ugarske i kraljevine Srbije, 1914-15 vođene su velike ratne operacije. Npr. tokom Prvog svjetskog rata 1914. godine ovdje se vodi bitka na Drini između austro-ugarskih i srpskih trupa.Marta 1896. godine Drina je dostigla vodostaj 14 m veći od normalnog i poplavila ćupriju u Višegradu. Slično se ponovilo u prvim danima decembra 2010. godine Drina, Lim i druge pritoke donijele su svoje najviše poplave u više od stotinu godina nakon obilne kiše. Brojna sela, među kojima su Foča, Goražde, Višegrad, Bratunac, Zvornik i distrikti Bijeljine, bila su umnogome potopljena a nekoliko hiljada stanovnika je bilo evakuisano.

Za Drinu se veže izreka ”nemoj ispravljati krivu Drinu”” i znači “raditi beskoristan posao”

 

Napomena: Svako mišljenje autora tekstova i naših sagovornika nije i mišljenje bošnjani.com

Uz odobrenje urednika dozvoljeno je svako kopiranje, umnožavanje, štampanje i publikovanje tekstova sa naše zvanične stranice www.bošnjani.com.

Podijeli objavu:

Napiši komentar

Najnoviji članci

Najnoviji komentari

Aktuelno