Rahmetli Rasim Delić, bivši komandant Armije Republike Bosne i Hercegovine
Intervju Rasim Delić
Rasim Delić (4. februar 1949. – 16. april 2010. godine) bio je general Armije Republike Bosne i Hercegovine i drugi načelnik Generalštaba Armije Republike BiH.Vojnu akademiju Jugoslovenske narode armije je počeo 1967, a završio 1971. Godine 1989 završio je dvogodišnju školu za komandni kadar.Zločinačku JNA napušta 13. aprila 1992. u činu potpukovnika. Od 8. juna 1993. do kraja rata u Bosni i Hercegovini komadant je Armije RBiH. Nakon završetka rata u BiH, Delić je bio komadant zajedničke komande Vojske Federacije Bosne i Hercegovine.U penziju je otišao u septembru 2000. godine.
Optužnica
Osuđen je na tri godine zatvora na sudu u Haagu po drugoj tački optužnice koja ga tereti za okrutno postupanje kao prekršaj pravila i običaja ratovanja, vezano za dešavanja u selu Livade i logoru Kamenica iz jula i augusta 1995. godine. Optužnica je glasila: „Ubistvo, okrutno postupanje i silovanje (kršenja zakona i običaja ratovanja). Rasim Delić nije poduzeo nužne i razumne mjere kažnjavanja počinitelja pogubljenja zarobljenih Hrvata i vojnika HVO-a koji su se predali u selima Maline i Bikoši u općini Travnik u srednjoj Bosni i Hercegovini. Nije preduzeo nužne i razumne mjere sprječavanja mučenja, premlaćivanja, ubistva koje su počinili njegovi potčinjeni u zatvoreničkom objektu za zarobljene vojnike Vojske RS-a, u logoru Kamenica koji se nalazio u dolini Gostovići, pokraj rijeke Gostovići, oko 10 kilometara južno od Zavidovića u srednjoj Bosni. Nije poduzeo nužne i razumne mjere sprječavanja silovanja tri zarobljenice koje su izvršili njegovi potčinjeni u logoru Kamenica. “Tužitelj je tražio zatvorsku kaznu od 15 godina, a obrana je tražila oslobođenje jer njegova krivica nije dokazana. Odbrana je tvrdila da u kritično vrijeme Delić nije imao nadzor nad stranim borcima koji su se borili u redovima ARBiH te da shodno tome nije mogao spriječiti i kazniti zločine.
Presuda
Sud je, međutim, zaključio da Delić nije kriv za zločine nad Hrvatima u selu Maline, jer je baš tog dana tek stupio na mjesto zapovjednika Armije RBiH. Takođe je oslobođen optužbe za okrutno postupanje i ubojstvo u selu Kesten i logoru Kamenica. Proglašen je krivim samo po jednoj tački optužnice (3 incidenta stranih boraca u razdoblju između 1993. i 1995. godine), a po ostalim točkama je oslobođen krivice.Umro u Sarajevu 16. aprila 2010. godine. Dženaza je obavljena 19. aprila i sahranjen je na mezarju Kovači, u Sarajevu.Tadašnji predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić kazao je kako svim Bosancima i Hercegovcima poznata uloga generala Delića u borbi za slobodu BiH:“General Delić je bio prisiljen da nastavi borbu i nakon završetka agresije na BiH. Nije se borio samo za svoju nevinost, borio se i za pravdu. Borio se da se ne prekroji istorija agresije na BiH. Prema tome, mi koji smo ostali moramo govoriti istinu i ne smijemo dozvoliti da se povuče linija jednakosti između agresora i žrtve.” Sahrani je prisustvovalo nekoliko hiljada osoba, među kojima su bili brojni predstavnici vjerskog, vojnog, političkog i javnog života BiH.
Dana 20.06.2003 god. za zenički BM radio dao je opširan intervju o tome kakav psihološki rat se vodio protiv njega i članova njegove porodice te odgovarao na pitanja voditelja i slušalaca. Ovaj vrlo zanimljivi intervju, rahm. generala rasima Delića poslušaćete u jednom dahu.
Poslušaj intervju sa rahm. generalom Rasimom Delićem
Napomena: Svako mišljenje autora tekstova i naših sagovornika nije i mišljenje bošnjani.com
Uz odobrenje urednika dozvoljeno je svako kopiranje, umnožavanje, štampanje i publikovanje tekstova sa naše zvanične stranice www.bošnjani.com.