Rasprostranjenost oštrodlakih pasa je uglavnom na prostorima kuda historija bilježi kretanje kelta, prostore ilira i kretanja rimskih legija.
Kada je riječ o baraku postoje pisani dokumenti orijentalnim pismom i jezikom gdje se opisuje kao pas oštre ili pas duge dlake.
Barak, hrabar i pouzdan gonič
Rasprostranjenost oštrodlakih pasa je uglavnom na prostorima kuda historija bilježi kretanje kelta, prostore ilira i kretanja rimskih legija.
Kada je riječ o baraku postoje pisani dokumenti orijentalnim pismom i jezikom gdje se opisuje kao pas oštre ili pas duge dlake. U lovačkom listu br. 12. iz 1998 g. uvaženi prof. dr. Avdo Sofrađija iznosi nekoliko tema o bosanskim kerovima, te u ovom broju obrađuje bosanskog kostrušavog kera navodeći literaturu tj. navode iz knjige o basanskim kerovima čiji je autor austrijski oficir na službovanju u Bosni Franc Laska. Laska je detaljno opisao te pse i vršio mjerenja pasa u raznim okruzima u Bosni. Oštrodlakog kera nazivao je bosanski kostrušavi ker. Laska navodi da su “Turci” ( kako on naziva Bošnjake ) nazivali barak (što je srodno sa nazivom brakirac) dakle gonič, a na arapskom jeziku barak doslovce znaći munja.
Laska kao dokaz podastire pisani dokument o baraku iz 1683. godine i sam Laska (koji je u Bosni prakticirao lov) opisuje barake kao hrabre, tvrde i pouzdane goniče. U svim tipovima obojenosti od žutih, crvenih, zelenjih, crveno žutih, crveno smeđih, bijelih sa crvenim ili žutim pločama i kerovi boje suhog lišća kao i trobojni kerovi. Laska je izmjerio 386 kostrušavih kerova, zanimljivo je da je laska posebno opisao i postojanje dugodlakih kerova (sličnih španijelima).
1. i 2. 6. 1968. g.na generalnoj skupštini JKS-a (nakon izvršenih novih izmjena i dopuna standarda goniča) FCI-u je ponovo upućen zahtjev za izmjenu standarda ali i naziva naše pasmine. Od 1958 do 1973. g. (nakon 15.godina) Barak je konačno dobio svoj naziv Bosanski oštrodlaki gonič – BARAK, standard 155b.
Poslije ratnih zbivanja u BiH se organizovano započelo sa revitalizacijom ove zahvalne pasmine, fenotipski ugrožena, desetkovana ratom ova pasmina je bila u nezavidnom položaju.
Bosanski kinološki savez , sada već davne 2003 godineje finansirao organizaciju projekta prezentacije baraka na svjetskoj kinološkoj sceni i uputio (tada na izložbama najuspješniju ženku i mužjaka) u Dortmund u Njemačku na svjetski šampionat, što je prvo predstavljanje baraka svjetskoj kinološkoj javnosti. Astra vitežanska iz Viteza i Bari od Zahirovića iz Srebrenika ponijeli su titule svjetskih šampiona.Bosanski oštrodlaki gonič – Barak je bosanskohercegovačka autohtona pasmina psa, prvenstveno namijenjena za lov na krupnu i sitnu divljač. Glavne osobine psa su temperamentnost, hrabrost i upornost, veoma je dobrog karaktera, otporan i tvrd u teškim uslovima lova na bh. planinama. Dobar je, istrajan i uporan gonič, sa srednje visokim do dubokim glasom. Barak je snažan pas, duge i srednje široke glave. Ima dugu i čekinjastu dlaku, koja se sastoji iz dva sloja. Osnovne boje su mu pšenično žuta, žutocrvena, zemljanosiva i tamnosiva.Barak je hrabar i uporan pas živahnog temperamenta i odličnog karaktera. Sve navedene fizičke osobine, a naročito karakteristike temperamenta, omogućile su da ovaj pas predstavlja jednu od najboljih i najpopularnijih pasmina lovačkih pasa goniča u Bosni i Hercegovini ali i šire. U Bosni postoji izreka: “Dobar barak – sto dukata!”
Napomena: Svako mišljenje autora tekstova i naših sagovornika nije i mišljenje bošnjani.com
Uz odobrenje urednika dozvoljeno je svako kopiranje, umnožavanje, štampanje i publikovanje tekstova sa naše zvanične stranice www.bošnjani.com.