Stećak sa astralnim motivom, vjerovatno prikazom trorepe komete Hyakutake prvi put opažane 1996 god.

Hyakutake se skoro šest mjeseci vidjela golim okom i danju i noću, i jedina je poznata trorepa Velika kometa. Orbitalni period izračunat kao 17330 godina znači da je kometa Hyakutake prošli put obišla Zemlju godine 6670 p.n.e., pa je to vjerovatno vrijeme doklesavanja stećka.

Astronomski simbol za kometu (krug sa tri zrake) je nepoznatog porijekla, seže u duboku Antiku a u astronomiju je preuzet iz astrologije, pa simbol izvjesno predstavlja kometu Hyakutake čiji je prošli spektakularni prolaz pored Zemlje zabilježen i na gornjem starobosanskom stećku. To znači da je Kameno doba u Bosni odnosno Iliriji završilo kad i na Bliskom istoku – oko 7500 p.n.e., a ne 5500 p.n.e. kako to podmeću one škole misli kojima dominiraju kršćanski filozofi odnosno katolička skolastika po kojima je Butmirska kultura (5200 p.n.e.)– iako najstarija umjetnička kultura – “donešena” s Bliskog istoka, tj. da se nije razvila prirodno iz kreativne sposobnosti Ilira koje se u tom slučaju ne bi moglo smatrati civilizacijom i pretečom kako Grčke civilizacije tako i Starog Rima, odnosno kolijevkom civilizacija. Prikazano opažanje komete je vjerovatno i izvor Ilirske (“Slavenske”) teologije, u kojoj je Troglav vrhovni bog “Neba, Zemlje, i Podzemlja”. Rimljani odnosno Vatikan plagirali su ovo vrhovno ilirsko božanstvo i inkorporirali ga u svoju religiju kao doktrinu Svetog trojstva: Sunca tj “Oca”, Zemlje tj. “Sina”, te Podzemlja tj. “Svetog duha”. Među planinskim vrhovima troznačne etimologije na Balkanu, samo Troglav u Bosni (koji je geološki jedini i lokalitet udara meteorita) odgovara staroslovenskoj mitologiji, dok su vrhovi Triglav u Sloveniji te Trojan u Albaniji recentni etimološki falsifikati nazvani tako od strane Austrije u XVII i XVIII v. – u sklopu kreiranja mita o historijskom pravu Albanaca kao Ilira na Balkan a koji su po tom falsifikatu “vladali prostorom od Drave do Drača”.

Naprotiv, kako se slažu i vodeći ilirolozi upravo je Bosna Uža Ilirija, a što je glavna prepreka pomenutom mitu te glavni geostrateški motiv Vatikana bez prekida od 1605 god. do danas, da Bosnu 1878 god. da na korištenje ( čitaj pljačku ) i Rimu, i Turskoj, i Mađarskoj a posebno  Austriji koja je planskim uništavanjem i pljačkanjem velikog bosanskog arheološkog blaga nastojala sakriti ovu činjenicu, dok im je kolonijalna pljačka šuma i ruda bila tek izgovor za upad i boravak.

Napomena: Svako mišljenje autora tekstova i naših sagovornika nije i mišljenje bošnjani.com

Uz odobrenje urednika dozvoljeno je svako kopiranje, umnožavanje, štampanje i publikovanje tekstova sa naše zvanične stranice www.bošnjani.com.

Podijeli objavu:

Napiši komentar

Najnoviji članci

Najnoviji komentari

Aktuelno