Bosanski brdski konj je jedina bosanskohercegovačka autohtona pasmina konja sto samo govori o šivopisnoj i bogatoj prošlosti našeg naroda i svim njihovim autohtonim pasminama i svemu onom što nas čini starosjediocima Europe. Pa koliko se još evropskih naroda može pohvaliti sa autohtonom rasom konja?
Bosanski brdski konj
Bosanski brdski konj je jedina bosanskohercegovačka autohtona pasmina konja sto samo govori o šivopisnoj i bogatoj prošlosti našeg naroda i svim njihovim autohtonim pasminama i svemu onom što nas čini starosjediocima Europe. Pa koliko se još evropskih naroda može pohvaliti sa autohtonom rasom konja? Vrlo malo. U nauci je prihvaćeno stanovište da je ovaj konj čelične tjelesne građe, nesrazmjerne snage, otporan na bolesti, snažne konstitucije i velike izdržljivosti, vrlo dobro prilagođen klimatskim prilikama područja u kojem živi, a zadovoljava se skromnom ishranom i smještajem. On se vrlo vješto i okretno kreće i po najnepristupačnijim planinskim predjelima noseći razne vrste tereta ili razne vrste jahača, uvijek oprezan i siguran. Vrlo je poslušan, a istovremeno dovoljno temperamentan. Tjelesna težina bosanskog brdskog konja se kreće oko 300–400 kg. Ubraja u tovarne životinje i na samaru može nositi 100–120 kg. Pored toga koristi se kao konj za vuču i jahanje mada tim povodom nešto manje iako se situacija i po ovom pitanju dosta mijenja. Za ove potrebe danas se mogu naći predivni primjerci ovog konja i u Njemačkoj, Austriji, Švicarskoj gdje se koriste zbog svoje dobre naravi za rad sa djecom.
U Bosni i Hercegovini organizovani uzgoj bosanskog brdskog konja odvijao se na ergeli Borike koja je udaljena 14 kilometara od Rogatice na putu prema Višegradu preko Sjemeća. Ergela je osnovana davne 1929. godine sa prvobitnim sjedištem u Sarajevu, a na Borike je preseljena 1947. godine, Ergela je na žalost rasformirana u martu 2019. godine. Krajem 2011. godine u okolini Visokog osnovana je ergela Bosanskih brdskih konja a 25 maja 2005. godine postavljena je skulptura bosanskog brdskog konja ispred Veterinarskog fakulteta u Sarajevu.
Napomena: Svako mišljenje autora tekstova i naših sagovornika nije i mišljenje bošnjani.com
Uz odobrenje urednika dozvoljeno je svako kopiranje, umnožavanje, štampanje i publikovanje tekstova sa naše zvanične stranice www.bošnjani.com.